skip to Main Content

USA – CAN 3:2 PP: Roybal vystřelil Američanům zlato v prodloužení

USA – CAN 3:2 PP: Roybal Vystřelil Američanům Zlato V Prodloužení

Para hokejisté Spojených států amerických obhájili post nejlepšího týmu světa! Na mistrovství světa v Ostravě 2019 dali vzpomenout na deset let starý triumf ze stejného města a také zopakovali zlatý úspěch z paralympiády v Koreji před rokem. Finálová bitva s Kanadou byla neskutečně těsná, v prodloužení rozhodl Brody Roybal.

Boj o mistra světa byl od první třetiny velice dramatický a to i navzdory faktu, že první patnáctiminutovka skončila 0:0. Američané šli i díky vzájemnému zápasu ze skupiny přece jen mírně favorizovanější. Kanaďané se nevyvarovali možná až zbytečného respektu. Takticky byli na utkání připraveni dobře, zachytávali útoky Američanů, odolávali, nicméně ve hře dopředu toho mnoho nevymysleli. Ofenzivní podívaná proto stála na USA, které dokonce v 6. minutě už slavily branku. Dlouhé minuty se ale situace, při které Declan Farmer obkroužil bránu a protlačoval puk k tyči, zkoumala na videu a nakonec sudí gól neuznali. Američané byli blízko gólu i krátce poté, ale Pauls nastřelil pouze břevno.

Úspěšně ustátá první třetina zbavila Kanaďany ostychu. Američané i nadále měli více ze hry, ale javorové listy konečně začali předvádět i útočný hokej a z bezbrankové přetahované se stala gólová přetahovaná. Byla to paradoxně Kanada, kdo otevřel skóre. Branou k prvnímu gólu bylo vyloučení na straně USA, v přesilové hře pak Bridges sehrál s Liamem Hickeyem nádhernou kombinaci s křížným pasem ke druhé tyči, na kterou Cash jednoduše nedosáhl – 0:1. Američané zabrali, brejkovou situací a efektním trefením růžku Larocqoueho brány z hole kapitána Joshe Paulse se vrátili do hry necelé dvě minuty po úvodním úspěchu soupeře – 1:1. Jenže i tak si do druhé přestávky odnesli vedení červeno-černí. Vedení jim ve 26. minutě vrátil rovněž ranou do horního rohu Rob Armstrong – 1:2

Třetí třetina byla taktickou bitvou, ve které po většinu času převažoval kanadský element. Rychlé tempo, řada soubojů, ale především výborně připravené obrany, které nedovolovaly soupeřům dostávat se do ohrožení brány. Kanaďané s enormním nasazením drželi hubené vedení. Američané s blížícím se koncem ale neřekli poslední slovo, do hry je znovu vrátil ve 42. minutě Declan Farmer, který důrazně projel obranou a jeho ránu sice Larocque zbrzdil, ale ne zcela zastavil. Stav 2:2 poslal duel o mistra světa do prodloužení.

Nastavený čas patřil Američanům. Zprvu brankář Dominic Larocque kraloval, ale jeden americký útok za druhým dával tušit, že duel do nájezdů nedospěje. Až na jeden brejk javorových listů, který zastavil Cash, se hrálo výhradně na bránu Kanady. Brody Roybal měl dvě obrovské šance a tu třetí, nakonec v 51. minutě využil a rozhodl o světovém zlatu pro USA – 3:2.

Mistrovství světa v para hokeji 2019 – FINÁLE

USA – Kanada 3:2 PP (0:0, 1:2, 1:0 – 1:0)

Branky: 24. Pauls (Douglas), 42. Farmer (Pauls), 51. Roybal (Farmer) – 22. Hickey (Bridges, McGregor), 26. Armstrong (Cozzolino, Bridges). Rozhodčí: Luthcke (NOR) – Lunden (SWE), Wesley (CZE). Vyloučení: 4:1. Využití: 0:1. Diváci: 4 095. Střely na branku: 22:10.

USA: Cash – Douglas, Pauls, Dequebec, Wallace – Roybal, Hargis, McKee – Zych, Farmer, Grove – Dodson, McDermott, Roman

Kanada: Larocque – Henry, Hickey, Crane, Armstrong, Gemmell – Lavin, McGregor, Westlake – Bridges, Cozzolino, Dunn – Riley, Lehoux