27 dubna, 2019 18:30 Mistrovství Para Hokej Ostrava 2019 2019 1

Report

CAN – USA 1:3: Zámořské derby pro hvězdy a pruhy

Farmer Declan of USA (R) in action during world para ice hockey championship match between Canada and USA in Ostrava, Czech Republic, 27 April 2019.

První souboj titánů na MS 2019 v para hokeji vyzněl lépe pro obhájce paralympijského zlata. Hokejisté Spojených států díky dvěma trefám v oslabení přetlačili kontinentálního rivala Kanadu.

Jako vyvrcholení prvního soutěžního dne ostravského para hokejového mistrovství nemohlo být servírováno nic lepšího. Souboj Kanady s USA byl reklamou na profi para hokej. Rychlost, technické finesy, tvrdá hra, takticky i fyzicky skvěle připravená mužstva. To bylo první zámořské derby, které je mnohými pokládáno také za předzvěst finále letošního šampionátu.

Lépe do utkání vstoupili Kanaďané, měli v první třetině o něco více ze hry, jenže dopláceli na nízkou produktivitu. Brankář Cash je držel v šachu. Druhou třetinu i přesto otevřeli reprezentanti země javorového listu gólem, nádhernou přihrávku Lavina zpoza brány zužitkoval před Cashem pohotově Greg Westlake – 1:0. Možná jen škoda, že z gólového pohledu to bylo ze strany Kanaďanů vše.

Američané se do hry vrátili velice brzy. Ve 20. minutě ujel navzdory vlastnímu oslabení Declan Farmer a výborně chytajícímu Larocquemu nedal pražádnou šanci. Remíza nevydržela dlouho, pouhé necelé dvě minuty, únik dvou na jednoho s kombinací na jeden dotek proměnil po spolupráci s Douglasem Noah Grove – 1:2.

Drama vrcholilo ve třetí třetině. Američané byli aktivnější, minimálně, pokud jde o vyložené šance. Ani Zychův pokus, ani Farmerův další únik v oslabení však Larocqueho nepřekonaly. Kanadský gólman se vyznamenával, jenže chyběly góly vepředu. Závěr utkání se nesl v duchu vyloučení na straně Američanů. Kanaďané si vzali oddechový čas, zkusili hrát bez brankáře, ale v útočném pásmu se neusadili, byl to znovu Farmer, kdo nastartoval své sáňě a s volným kotoučem vlastně ve dvojnásobném oslabení dojel do prázdné brány a pro pojistku tří bodů pro hvězdy a pruhy.

Mistrovství světa v para hokeji 2019 – skupina A

Kanada – USA 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Branky: 17. Westlake (Lavin) – 20. Farmer, 22. Grove (Douglas), 45. Farmer. Rozhodčí: Luthcke (NOR) – Linden (SWE), Wesley (CZE). Vyloučení: 2:3. Bez využití. V oslabení: 0:2. Diváci: 2149. Střely na branku: 11:14

Kanada: Larocque – Henry, Hickey, Crane, Armstrong, Sorley – Lavin, McGregor, Westlake – Bridges, Cozzolino, Dunn – Smith, Lehoux

USA: Cash – Gooley, Pauls, Dequebec, Wallace, Douglas – Zych, Farmer, Grove – Roybal, Hargis, Dodson – McDermot, Roman