Para hokej
Para hokej je oficiální paralympijskou verzí ledního hokeje s více než padesátiletou tradicí. Dříve používaný název sledge hokej se po sjednocení všech paralympijských sportů v roce 2018 změnil na para hokej.
Hraje se ve speciálních saních (odtud název sledge), které mají místo skluznic dva nože. Hráči se odrážejí dvěma hokejkami, ty jsou na jedné straně zakončené ocelovým hrotem a na druhé čepelí. Hokejky tak slouží nejen k ovládání puku, ale zároveň k pohybu hráčů.
Historie
Historie para hokeje sahá k počátkům 60. let minulého století, kdy se pacienti ve stockholmském rehabilitačním centru nechtěli vzdát hokeje ani přes svůj handicap. Sestavili si speciální saně a jako hokejky používali kulaté palice s řídítky jízdních kol. Para hokej poté procházel bouřlivým vývojem.
Na program paralympiády se poprvé dostal v roce 1994 v norském Lillehammeru a hned se stal jednou z nejatraktivnějších disciplín.
Para hokej v Česku
V České republice se para hokej začal hrát ve Zlíně v roce 1999. V současné době je u nás zaregistrováno osm klubů (České Budějovice, Karlovy Vary, Litvínov, Pardubice, Praha, Studénka, Zlín a Olomouc). Tyto týmy jsou součástí domácí mistrovské soutěže České para hokejové ligy, kterou řídí Česká para hokejová asociace. Ta spadá od roku 2006 pod Český svaz ledního hokeje.
Více o para hokejové lize u nás na https://parahokej.cz
Roman Herink – jeden ze zakladatelů para hokeje u nás
Sledge hokej zahlédl na paralympiádě v Naganu v roce 1998. Tento sport se mu jako vozíčkáři ihned zalíbil a na tehdejší dobu začal vymýšlet šílený nápad, jak tento sport rozjet v Česku. Přes všechny komplikace s nedostatkem financí i vybavení začal konstruovat první sáňky. S vlastnoručně vyrobeným prototypem se mu podařilo na led vyjet zhruba po roce práce.
Společně s Martinem Kudláčkem z Univerzity Palackého v Olomouci se v tandemu od roku 2000 věnovali rozvoji sledge hokeje v ČR, v roce 2005 zorganizovali ME ve Zlíně a následně několik mezinárodních turnajů. Jako vrchol jeho profesní kariéry, ale i osobnostně naplněných cílů ve sledge hokeji, lze považovat MS v Ostravě, na kterém se jako předseda organizačního výboru podílel v roce 2009.
Roman Herink byl nejstarším členem české výpravy na paralympiádě 2010 ve Vancouveru. V českém sledge hokeji je legendou. Zlín vedl v rámci České sledge hokejové ligy až do roku 2012 jako generální manažer.