skip to Main Content

Moravskoslezský kraj leží na severovýchodě České republiky a je jedním ze 14 územních samosprávných celků. Na rozloze 5 427 km² žije přes milion dvě stě tisíc obyvatel, což z něj činí třetí nejlidnatější kraj v ČR. Více než polovina lidí žije ve městech nad dvacet tisíc obyvatel. Tento fakt, spolu se strategickou polohou na rozmezí tří států (České republiky, Polska a Slovenska) a hustou dopravní sítí, z něj činí místo s velkým lidským potenciálem a investiční atraktivitou. MSK se proto stále drží na předních příčkách v přilivu nových zahraničních investorů.

Přestože je MSK stále vnímán hlavně jako průmyslový, některé provozy, zejména těžebního a hutního průmyslu, byly zrušeny a dnes o nich svědčí vzácné technické památky jako Dolní oblast Vítkovic, Hornické muzeum Landek, Důl Michal nebo Technické muzeum Tatra Kopřivnice.

S ústupem těžkého průmyslu se do popředí zájmu dostává zlepšování a údržba životního prostředí. Bohaté přírodní bohatství představují tři chráněné krajinné oblasti (Beskydy, Jeseníky a Poodří) a další menší chráněná území. Péče o přírodu úzce souvisí s péčí o lidské zdraví. Vyhlášené jsou v tomto směru Sanatoria Klimkovice, Lázně Darkov nebo Karlova Studánka.

Místní sportovní, kulturní a společenské akce se řadí k největším a nejúspěšnějším v České republice. Patří mezi ně čtyřdenní hudební festival Colours of Ostrava, festivaly vážné hudby, jako jsou Janáčkův máj, Janáčkovy Hukvaldy a Beethovenův Hradec, nebo divadelní přehlídka Shakespearovské slavnosti.

Dny NATO, největší přehlídka armádní letecké techniky ve střední Evropě, registrují v uplynulých ročnících rekordní návštěvnost až přes 200 000 lidí.

Back To Top