3 května, 2019 20:00 Play-Off 2019 Semifinále

Report

USA – CZE 10:2: Češi vedli! Američané se ale o finále nenechali připravit

Mckee Kevin of USA (L) and Habl Zdenek of Czech Republic (R) in action during world para ice hockey championship semifinal game between USA and Czech in Ostrava, Czech Republic, 3 May 2019.

Další výborný zápas mají za sebou čeští para hokejisté na MS v Ostravě. V semifinále sice superfavorizované Američany neporazili, ale i tak jim ve stoje aplaudovala vyprodaná OSTRAVAR ARÉNA! Bojovný výkon, žádné vzdávání se a také fakt, že v utkání vedli a také jako dosud jediný tým na turnaji vstřelili USA dva góly (což se nepovedlo ani Kanadě), z nich udělaly opět hrdiny publika. Finále vybojovali Američané. Češi budou v sobotu hrát od 13:00 o třetí místo s Koreou.

Superfavorit z USA neměl v úvodu semifinále vůbec snadnou práci. Češi nasadili, s výjimkou brankářské rošády Vápenky za Kudelu, kompletní kádr. Navíc, v zádech měli zcela vyprodanou OSTRAVAR ARÉNU a přes osm tisíc hlasivek, to už je pořádná síla. První třetina patřila Američanům, dle předpokladů, ale začátek byl nad jejich síly, ruce jim možná trochu svazovala i nervozita. Každopádně, domácí zapsali už v první třetině obrovský úspěch, když ve 4. minutě otevřeli skóre. Byl to kapitán Michal Geier, který využil zastavení rozehrávky soupeře a po průniku středem dokázal úspěšně zakončit – 0:1. Dle statistiky to byla jediná střela českého týmu v první patnáctiminutovce, každopádně využitá. Američané se vrátili do utkání během přesilové hry. Nutno podotknout, že v ní nejprve hodně troskotali na zákrocích Martina Kudely, který zneškodnil dvě akce Roybala i Paulse. Až v 8. minutě, ještě v oslabení, kapituloval. Pod víko branky přesně mířil Jack Wallace. V 9. minutě poslal hvězdy a pruhy do vedení Luke McDermott, který hbitou ranou využil přihrávku Dodsona zpoza brány – 2:1. Češi se snažili vzdorovat, každopádně soupeř navýšil před první pauzou vedení, když v 15. minutě skóroval Declan Farmer.

Američané po přestávce rozjeli svůj brankostroj. Vyprodaná Aréna – diváci v ní – si museli chtě nechtě uvědomit, že para hokej je ve srovnání s klasickým ledním hokejem na úrovni 30. a 40. let minulého století a že světu jednoznačně vládnou zámořské celky, které, byť je evropské týmy dokážou potrápit, nedokážou je porážet. Podle toho se také odvíjela druhá perioda. Sedm branek zaznamenali obhájci zlata z Pchojngčchangu 2018. Čtyři trefy si připsal Jack Wallace – do konce druhé třetiny měl na kontě neuvěřitelnou stastistiku 5+0. Hala přijala fakt, že jsou USA o třídu napřed, nadále naplno podporovala své reprezentanty. A dočkala se za to druhé gólové radosti, ve 24. minutě zachytil Geier špatnou rozehrávku brankáře Cashe, posunul na Miroslava Novotného a ten svým gólem rozjásal plné tribuny. Nejen gólové momenty ale zvedaly diváky ze sedaček. Nepříjemný moment zaznamenal ve 25. minutě domácí obránce Kvoch, kterého hodně tvrdě dohrál právě americký kanonýr Wallace. Následkem toho byl Kvoch na nosítkách odvezen na ošetřovnu, ale po rychlých procedurách se ještě před koncem druhé třetiny vrátil na střídačku týmu, byť zřejmě ne s vidinou, že utkání dohraje.

Prognózy, že Tomáš Kvoch zápas pouze dosleduje ze střídačky byly mylné. Zakrvácený dres pouze vyměnil za nový a ke třetí třetině opět nastoupil, za bouřlivého aplausu tribun. Češi vstřídali brankáře, utkání dochytal Michal Vápenka, udržel čisté konto, ale při skutečnosti, že Američané v posledním dějství už ani jednou nevystřelili. Oba týmy za daného stavu věděly, že karty jsou rozdány jasně, hrál se svižný hokej, ale také bylo znát, že tým se šetří na sobotní zápasy o medaile. Zatímco Američané potvrdili roli favorita a vybojovali finále, Češi se okamžitě začali soustředit na boj o bronz. Tribuny i před a po hymně spojených států aplaudovaly a oslavovaly domácí borce. A měly proč. Za pokřiků „kdo neskáče není Čech“ a „hoši děkujem“ si domácí reprezentanti užívali fakt, že v duelu se superfavoritem vedli a dokonce zatím jako jediní vstřelili USA dva góly, což se nepovedlo ani Kanadě.

Sobota bude nabitá. Američané vyzvou v boji o světové zlato dle předpokladů Kanadu (16:30 hodin). Češi se utkají v duelu o bronzovou medaili s Jižní Koreou (13:00).

Mistrovství světa v para hokeji 2019 – semifinále

USA – Česká republika 10:2 (3:1, 7:1, 0:0)

Branky: 8. Wallace (Roybal), 9. McDermott (Dodson, Roman), 15. Farmer, 16. Wallace (Farmer), 17. Roybal, 19. Wallace (Farmer), 20. Pauls (Roybal), 23. Farmer, 25. Wallace (Pauls), 29. Wallace (Farmer) – 4. Geier, 25. Novotný (Geier). Rozhodčí: Yamaguchi (JPN) – Fergenbaum (CAN), Lunden (SWE). Vyloučení: 0:2. Využití: 2:0. Diváci: 8 600 (vyprodáno). Střely na branku: 26:8

USA: Cash – Dequebec, Wallace, Gooley, Pauls – Zych, Farmer, Grove – Roybal, Hargis, McKee – Dodson, McDermott, Roman

Česká republika: Kudela (od 31. Vápenka) – Kvoch, Kubeš, Doležal – Novotný, Geier, Hábl – Šafránek, Raul, Palát – Krupička, Wágner, Klíma – Kořínek