30 dubna, 2019 09:30 Mistrovství Para Hokej Ostrava 2019 2019 4

Report

SWE – JPN 2:1 SN: Švédové se dočkali úspěchu v nájezdech

Misawa Eiji of Japan and Rakos Niklas of Sweden – World para ice hockey championship match between Sweden and Japan in Ostrava, Czech Republic, 30 April 2019.

Předehra boje o záchranu vyzněla lépe pro Švédy. Japonci sice měli jasnou herní převahu a také otevřeli skóre, ale závěr patřil Skandinávcům. Utkání dotáhli až do samostatných nájezdů a v nich dvěma trefami a čistým kontem brankáře Nejmana rozhodli o dvoubodovém zisku a první výhře na šampionátu.

Hned první duel posledního dne základních skupin nabídl neuvěřitelné drama. V boji dvou aspirantů na boj o záchranu se střetli Švédové s Japonci. Ve prospěch Asiatů hovořil do značné míry fakt, že oproti soupeři měli k dispozici dvě kompletní pětky. Švédové nominovali jen sedm hráčů. Početní převaha Japonců byla znát.

Čestné buly utkání obstaral ambasador MS v para hokeji a česká i světová brankářská legenda ledního hokeje Dominik Hašek. Nervóznější první třetina byla opticky vyrovnaná. Oba týmy těžily i z podpory z hlediště, téměř dva a půl tisíce fandů z řad ostravských školáků utvořily dva velké kotle, které navzájem povzbuzovaly svůj vybraný tým. Ve výborné atmosféře se obě mužstva přetahovala. Obrovskou šanci měl hned v 5. minutě Peter Nilsson, který sám zakončoval přečíslení dvou proti jednomu, ale v rozhodujícím momentu proti japonskému brankáři Fukušimovi neuspěl.

Druhou třetinu načal nastřelenou tyčí Japonec Sudo. Diváci na první branku čekali do 26. minuty. Chyby v obranném pásmu Švédů využil Jošikava a hbitým protiútokem prostřelil Nejmana – 0:1. Gólman Švédska předvedl v závěru druhé třetiny skvělý zákrok lapačkou proti lobu zpoza kruhů, což se pro další vývoj utkání ukázal jako klíčový moment.

Nebylo pochyb o tom, že švédským sedmi statečným docházejí síly. Japonci si vytvářeli velkou herní převahu, přesto se tre-kronor podařilo srovnat. Ve 38. minutě se nezalekli šance, namísto uklizení puku do bezpečí se Niklas Rakos rozhodl pro zteč mezi beky soupeře a jeho střela zpoza bránících hráčů prošla Fukušimovi do klece – 1:1.

Prodloužení bylo zcela v režii Japonců, kteří měli více fyzických sil. Obranná hra Švédů ale slavila úspěch. Bylo znát, že Skandinávci chtějí dotáhnout utkání do samostatných nájezdů. V nich se cítili sebevědomější a také byli úspěšnější. Rozstřel začal proměněnou penaltou zadák Maxmilian Dickson Gyllsten . Nejman pochytal pokusy Kodamy a Suda a vítězství Švédů tak pečetil autor vyrovnávacího gólu Rakos.

Skandinávci dvoubodovým vítězstvím posunuli Japonce na poslední příčku skupiny B a získali hodně důležitou psychickou vzpruhu před středečním zápasem o 7. místo. V něm se opět postaví Japonsku – vítěz utkání se narozdíl od poraženého zachrání ve skupině mistrovství světa para hokeje.

Mistrovství světa v para hokeji 2019 – skupina B

Švédsko – Japonsko 2:1 SN (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0)

Branky: 38. Rakos (Hedberg), rozhodující nájezd Dickson Gyllsten – 26. Yoshikawa (Kodama). Rozhodčí: Luthcke (NOR) – Li (CHN), Wesley (CZE). Vyloučení: 5:2. Bez využití. Diváci: 2 357. Střely na branku: 7:31

Švédsko: Nejman – Nilsson, Siren – Hedberg, Cederstam, Dickson Gyllsten – Pettersson, Rakos

Japonsko: Fukushima – Sudo, Ishii, Kumagai, Misawa – Yoshikawa, Kodama, Niitsu – Hamamoto, Shiba, Shioya – Sakamoto