4 května, 2019 13:00 Play-Off 2019 O bronz

Report

KOR – CZE 4:1: Češi na medaili nedosáhli, bronz bere Korea

Dolezal Pavel of Czech Republic (L) and Kim Young Sung of Korea (R) in action during world para ice hockey championship bronze medal game between Korea and Czech in Ostrava, Czech Republic, 4 May 2019.

Český medailový sen se bohužel rozplynul. Korejci, kteří během semifinále pošetřili síly, měli v boji o bronz více energie. Domácí tým dal do bitvy o třetí místo srdce a i když to na cenný kov nestačilo, vyprodaná hala tleskala všem dlouhé okamžiky ve stoje. Alespoň malou náplastí je čtvrtému celku MS v para hokeji 2019 fakt, že jsou nejlepším para hokejovým týmem Evropy.

O slavnostní buly zápasu o bronzové medaile se postaral nestor a zakladatel českého para hokeje Roman Herink, kterému aplaudovala znovu vyprodaná aréna ve stoje. Náboj pozitivní energie využili domácí borci k rychlému nástupu. V prvních minutách Češi v podstatě nepustili soupeře za půlku a když, tak maximálně do ne příliš nebezpečných vyjetí. Jae Wong Lee v bráně Koreje byl pod permanentním tlakem, ale poradil si s ním výborně, zneškodnil akce Paláta i Geiera. Od 10. minuty se i Asiaté začali osmělovat a štěstí jim šlo naproti. V 11. minutě se jim podařilo zužitkovat jednu z mála šancí. Přečíslení dvou proti jednomu po spolupráci s Jong Kyung Leem proměnil Seung Hwan Jung – 1:0. Čeští fanoušci i hráči pokračovali v bojovném výkonu, leč do třetiny se srovnání nedočkali.

Čeští hráči zahájili druhou třetinu ne zrovna povedenou přesilovou hrou. Snaha o srovnání byla enormní, ale zdálo se, jako by přece jen více sil bylo na straně Korejců. Ti čekali na okna v české obraně a když se ve 20. minutě jedno takové otevřelo, Ju Seung Lee poslal Asiaty to dvoubrankového vedení. Češi se dostali do útlumu. Z něj je probral brankář Vápenka, který postupně likvidoval velké šance soupeře. Probrali se i hráči v poli, krev do žil vlila domácím borcům dorážka Zdeňka Krupičky po Kvochově střele ve 24. minutě – 2:1. Byl to znovu Krupička, kdo se ve 27. minutě hnal sám na brankáře Lee, ale byl faulován. V následné početní výhodě měli Češi obrovský tlak a hlavně velké šance, bohužel pro ně Háblova rána skončila na tyči a neujala se ani střela Geiera s následnými dorážkami Novotného a Šafránka. Korejci udrželi hubené vedení i do druhé přestávky.

Třetí třetina naplno ukázala rozdíl v silách. Češi, kteří naplno hráli semifinále s Američany, bohužel i přes snahu a bojovný a srdnatý výkon ztráceli. Korejci byli rychlejší a dokázali brejkovými situacemi nakonec strhnout boj o medaili na svou stranu. Ve 39. minutě ujel Byeong Seok Cho s Seung Hwan Jungem a po dorážce skončil puk v síti – 3:1. Ve 41. minutě zvýšil na rozdíl tří gólů a pojistil tím vítězství Koreje Jong Kyung Lee – 4:1. Češi se pokusili o nemožné, bez brankáře vrhli do posledních okamžiků vše, co v nich zbylo. Na led se poprvé v šampionátu dostal také obránce Miroslav Hrbek, který předešlé zápasy nehrál vinou zranění. I když Češi na medaili nedosáhli, vyprodaná Aréna jim tleskala ve stoje.

Bronzovým celkem MS v para hokeji v Ostravě se stala Jižní Korea, čtvrtá Česká republika se stala alespoň neoficiálním mistrem Evropy jako nejlépe umístěný tým starého kontinentu.

Mistrovství světa v para hokeji 2019 – o 3. místo

Jižní Korea – Česká republika 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 11. Jung (J. K. Lee), 20. J. S. Lee (Y. S. Kim), 39. Jung (B. S. Cho, J. K. Lee), 41. J. K. Lee (K. H. Choi, B. S: Cho) – 24. Krupička (Kvoch). Rozhodčí: Webinger (CAN) – Fergenbaum (CAN), Lewis (USA). Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 8 600 vyprodáno. Střely na branku: 19:16

Jižní Korea: J. W. Lee – Y. J. Cho, Y. S. Kim, S. W. Choi, K. H. Choi, D. S. Jang – J. S. Lee, J. H. Jang, Jung – B. S. Cho, J. K. Lee, Ryu – D. J. Kim, S. Kim

Česká republika: Vápenka – Kvoch, Kubeš, Doležal, Hrbek – Novotný, Geier, Hábl – Šafránek, Raul, Palát – Krupička, Wágner, Klíma