skip to Main Content

Paralympijské školní dny v plném proudu

Několik desítek škol z celého Moravskoslezského kraje, bohatý a interaktivní vzdělávací program a unikátní spojení dvou významných univerzit. To jsou Paralympijské školní dny (PŠD). Projekt, který probíhá v rámci blížícího se Mistrovství světa v para hokeji Ostrava 2019 právě odstartoval.

Vzdělávací program PŠD pochází z dílny prorektora Univerzity Palackého v Olomouci (UP) Martina Kudláčka a Ondřeje Ješiny, který je předsedou České asociace aplikovaných pohybových aktivit. Vzdělávací a popularizační koncept PŠD Univerzita Palackého v Olomouci v rámci Mistrovství světa v para hokeji Ostrava 2019 předala Ostravské univerzitě (OSU).

Na celý program dohlížejí studenti a garanti katedry aplikovaných pohybových aktivit UP a katedry studií lidského pohybu OSU.
Dnes si aktivity PŠD vyzkoušeli žáci a studenti 1st International School of Ostrava a The Ostrava International School. Děti si zábavnou a vzdělávací formou mohly zahrát basketbal na vozíku nebo para hokej na speciálních indoorových saních. Ty pro potřeby PŠD upravila Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Vznikly tak vůbec první indoor sledge v Česku. PŠD jsou ale i o blízkém setkání dětí a profesionálních handicapovaných sportovců. Tentokrát se své úlohy zhostil Tomáš Kvoch. Jedna ze stálic české para hokejové reprezentace.

V rámci programu PŠD se školy aktivně zapojí také do průběhu samotného MS v para hokeji Ostrava 2019. V soutěži o nejlepší fanouškovský program budou družstva jednotlivých škol přidělena ke konkrétnímu reprezentačnímu týmu a vytvoří mu fanouškovskou základnu. Každému para hokejovému týmu (Česko, Japonsko, USA, Kanada, Švédsko, Norsko, Korea, Itálie) bude fandit několik škol.

Projekt PŠD probíhá za finančního přispění statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Foto/text: Zuzana Glacová

Back To Top